2023 m. birželio 5 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Ką naktibaldos veikia naktimis?

2021-02-02
 
Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Liepa Rimkutė


Miegas visuomet man buvo ir bus labai jautri tema – visą gyvenimą kankinuosi su nemiga. Tad kai per paskutinį Jaunųjų žurnalistų klubo užsiėmimą vadovė Erika pasakė, kad diskutuosime būtent apie tai, visai nesusirūpinau, kad neturėsiu ką pasakyti – mano patirtis labai plati. Tačiau niekada nežinojau, ką šia tema turi pasakyti kiti klubo nariai, ir man jų pasakojimai išties atrodo verti dėmesio.

 

Kadangi niekada nežinojau jokių kitų žmonių savo aplinkoje, kurie turi miego sutrikimų, jaučiausi labai viena – atrodo, lyg aš vienintelė pasaulyje kovoju su šiomis problemomis. Tačiau kai Evelina prakalbo apie savo patirtį, pagalvojau, jog ten beveik kalbu aš: mūsų patirtys labai panašios, tik vienintelis skirtumas – Evelinai jau pavyko atsikratyti nemigos, o man dar ne. Evelina ilgą laiką negalėdavo užmigti, gulėdavo lovoje iki tol, kol užeidavo noras verkti. „Verkdavau ne šiaip, o dėl troškimo miegoti“ – sako mergina. „Kartais naktimis pavykdavo išmiegoti tik 2 valandas, tad, kai atsikeldavau pervargusi, tik apsišlakstydavau veidą lediniu vandeniu ir tęsdavau savo dieną.“

 

Dabar mergina jau miega ramiai, galiu net sakyti – linksmai. „Naktimis visada sapnuoju begales sapnų. Anksčiau juos pasakodavau tėvams, o dabar, kai matau, kad jiems jau pabodo, pradėjau juos įrašinėti“ – sako Evelina. Ilgainiui ji sugalvojo tikrai dėmesio vertą idėją – visus sapnus užsirašinėti diktofonu savo telefone ir paskui net sukurti iš to knygą. „Manau, kad mano sapnai tikrai verti dėmesio.“

 

Kol vieni žmonės, tokie kaip Evelina, sapnuoja jau antrą sapną, kiti naktinėja. Tokių naktibaldų pas mus klube atsirado net kelios. Aš pati tik per atostogas mėgstu vėlai eiti miegoti, o kai reikia į mokyklą, stengiuosi miegoti nueiti kuo anksčiau, nes žinau, kad kitaip visai neturėsiu energijos. Tačiau Jaunųjų žurnalistų klubo narei Gerdai yra visai kitaip. Mergina teigia, kad išmiegojusi tik 4 valandas jaučiasi žymiai geriau, nei, tarkim, 7.

 

„Visi mano artimieji stebisi – kaip man užtenka tiek mažai miego. Tačiau aš miegu arba 4, arba 12 valandų – tarpinio varianto nėra“ – sako Gerda. Natūraliai iškyla klausimas, o ką Gerda veikia, jei kiekvieną naktį miegoti nueina tarp dviejų ir trijų ryto? Mergina sako, kad veikti visada atsirandą ką. Žiūrėti įvairius serialus, šou, skaityti. Bet man įstrigo vienas dalykas, kurį pasakė Gerda: „Aš mėgstu žiūrėti klasikinius filmus. Tačiau ne tik – pažiūrėjusi juos visada vertinu ir pasižymiu lentelėje, kur užsirašau taškus, skirtus tam filmui.“ Dar niekada nepažinojau žmogaus, kuris tai darytų, be to, Gerda daro tai naktį!

 

Kitas klubo narys Vakaris filmų nežiūri. Jis taip pat prisipažino, jog mėgsta naktinėti, tačiau paminėjo, kad pas jį, pažvelgus pro langą naktį, tokių pamatyti gali tikrai daug. Vakaris sako, kad visada, net kai reikia į mokyklą, užmiega apie antrą nakties. „ Negaliu užmigti nepažiūrėjęs žinių. Kiekvieną vakarą jas žiūriu, o kartais net užmiegu jas žiūrėdamas,“ sako vaikinas. Vakariui žinios – lyg lopšinė. Ir man tai pasirodė labai įdomu, nes pati esu ta, kuri jas žiūri gan retokai.

 

Taigi iš visų girdėtų patirčių matome, kad žmonėms užmigti padeda skirtingi dalykai. Gerdai tai filmai, Vakariui – žinios. Evelina kalbėdama minėjo, jog jai užmigti padeda muzika. Tačiau ne rami muzika, o tiesiog jos mėgstama. Muzikos klausyti užmigdama bandžiau ir aš, ir nesuprantu, kaip ji gali padėti – mane ji tiesiog erzina. Taigi matome, kad visi žmonės yra skirtingi ir unikalūs ir tai daro diskusijas labai nuostabias, nes galime išgirsti daug naujų patirčių.

 

 

/Tekstas sukurtas Jaunųjų žurnalistų klube, vad. Erika Straigytė; teksto autorei 14 m./

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-02-02 18:48
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media