Iš ko verta priimti paramą žurnalistų organizacijoms
Lietuvos žurnalistų sąjungos etikos komisija, atsakydama į kolegų diskusijose iškeltą klausimą, ar žurnalistų organizacijoms etiška priimti paramą (pinigais, turtu, paslaugomis), primena, kad paramos gavimo ir naudojimo klausimus reglamentuoja Labdaros ir paramos įstatymas bei konkrečių organizacijų (jų skyrių) įstatai.
Labdaros ir paramos įstatymas numato, kad teikiant paramą leidžiami tam tikri paramos gavėjo įsipareigojimai paramos teikėjui. Būtent šių įsipareigojimų turinio etiškumą (o ne įsipareigojimų ir paramos gavimo teisėtumą) ir diskutuoja žurnalistų bendruomenė. Paramos klausimo etiškumas visų pirma siejamas su paramos kilme ir teikėjo reputacija bei statusu.
LŽS Etikos komisija mano, kad kiekvienas LŽS skyrius turi savarankiškai spręsti paramos gavimo ir panaudojimo klausimus. Tai šių struktūrinių padalinių vadovų, valdymo organų narių profesionalumo, kompetencijos ir žurnalistikos, kaip garbingos profesijos, suvokimo reikalas.
Kartu Etikos komisija atkreipia dėmesį į kai kuriuos dalykus, kurių derėtų nepamiršti organizuojant paramą, bei pateikia keletą praktinių rekomendacijų.
Visų pirma, paramos teikimas/gavimas turi būti vykdomas užtikrinant kuo didesnį skaidrumą ir viešumą.
Žurnalistų organizacijos turėtų vengti priimti paramą iš skandalingai nuskambėjusių, teisėsaugos akiratyje atsidūrusių verslo struktūrų. Priimant paramą turi būti labai aiškiai ir nedviprasmiškai apibrėžti jos panaudojimo tikslai.
Žurnalistų organizacijos, priimdamos paramą, negali susisaistyti su rėmėjais palankumo įsipareigojimais. Paramos gavimas negali būti siejamas ir su konkrečių žurnalistų įsipareigojimais paramos teikėjui ar jo interesams.
Žurnalistų organizacijos negali prašyti savo narių, kad šie būtų palankūs rėmėjui, nes tai skatintų pažeisti profesinę etiką.
Į paramos rinkimą (paiešką) neturėtų būti įtraukiami tiesiogiai žiniasklaidos priemonėse dirbantys žurnalistai. Tai turėtų daryti tik LŽS, jos skyrių vadovai.
LŽS, jos skyriai turėtų viešai deklaruoti, kokiems projektams ir kokie rėmėjai skyrė paramą.
Žurnalistas neturi teisės priimti dovanų, kitokio įsiteikimo, kuris gali pakenkti jo nepriklausomumui. Žurnalistų rėmimas gali būti vykdomas tik per tarpines struktūras, pavyzdžiui, žurnalistų organizacijų fondus, kad būtų išvengta tiesioginio poveikio galimybės.
Žurnalistų organizacijos, ieškodamos paramos, turėtų teikti pirmenybę diversifikuotai (iš įvairių šaltinių gaunamai) paramai, kad išvengtų priklausomybės nuo vieno rėmėjo.
Viktoras Trofimišinas
LŽS Etikos komisijos pirmininkas
Komentarai (0)