2022 m. rugpjucio 9 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Spaudos konferencijos

*print*

Archyvas :: Kovos su vėžiu dienai skirta spaudos konferencija „Pasitikrink ir gyvenk“

2022-01-31
 
COVID-19 pandemija padarė didelę neigiamą įtaką vėžio situacijai Lietuvoje - mažėjo ankstyvose stadijose nustatomo vėžio, daugėjo - vėlyvųjų stadijų vėžio, o mirčių skaičius augo.
Pandemija pristabdė vėžio prevencijos programų vykdymą, todėl vis daugiau vėžio atvejų nustatoma pažengusiose stadijose. Tikrinasi mažai žmonių, nes jie mano, jog dėl COVID-19 pandemijos prevencinės programos neveikia. Nemažai yra žmonių, kurie bijo, kad medikai gali surasti ligą ir neteisingai mano, kad vėžio gydymas jiems gali pakenkti. Tuo tarpu šiuolaikinis individualizuotas vėžio gydymas nors ilgas ir sudėtingas, yra ne tik saugus, bet ir efektyvus. Jei liga nustatoma anksti, daugeliu atvejų galima sustabdyti ligą, o neretai ir išgydyti.
Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva, 2000 metais vasario 4-oji paskelbta Pasauline kovos su vėžiu diena. Šiais metais jau 22-tą kartą ši diena bus pažymima visame pasaulyje, kad suburtų vienminčius, palaikytų sergančius onkologinėmis ligomis žmones ir jų artimuosius, paskatintų investicijas į naujausius diagnostikos bei gydymo metodus.
Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, per metus - apie 18 tūkst. žmonių. Iš viso onkologinėmis ligomis šiuo metu serga virš 110 tūkst. žmonių. Beveik penktadalį Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio. Vyrai dažniausia miršta nuo plaučių ir priešinės liaukos vėžio, o moterys - krūties, gaubtinės žarnos ir kiaušidžių vėžio.
Nors kasmet pasaulyje nustatoma net 19,3 mln. naujų vėžio atvejų, specialistai teigia, kad šį skaičių būtų galima sumažinti 30-50 proc. Tam padėtų sveika gyvensena, aktyvi profilaktika ir neabejingumas savo sveikatai. Reguliari patikra dėl vėžio, ankstyva diagnostika ir savalaikis tinkamas gydymas padėtų išvengti mirčių, mat anksti nustačius ligą didžioji dauguma pacientų gali pasveikti.

Apie šias problemas spaudos konferencijoje, skirtoje kovos su vėžiu dienai, kalbės:

Jurgita Sejonienė, LR Seimo narė - „Dėl COVID-19 sutrikusi onkologinių ligų išankstinės patikros programų tvarka lėmė gąsdinančią statistiką".

Prof. dr. Sonata Jarmalaitė, Vilniaus universiteto profesorė, Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai, laikinai einanti direktorės pareigas - „Vėlyvų stadijų vėžio atvejų Lietuvoje sparčiai gausėja - būtina atnaujinti ir aktyvinti prevencines patikros programas ir skatinti žmones reguliariai tikrintis sveikatą".

Kristina Zmailaitė, operos solistė - „Pasitikrinau dėl krūties vėžio, kad jausčiausi saugi. O jūs, ar pasitikrinote?"

Prof. dr. Elona Juozaitytė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė, Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Onkologijos instituto vadovė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovė, gydytoja onkologė-radioterapeutė - „Inovatyvus vėžio gydymas turi būti vienodai prieinamas visų Europos sąjungos šalių pacientams".

Neringa Čiakienė, Pagalbos onkologinėmis ligomis asociacijos (POLA) direktorė - „Onkologinių ligonių lūkesčiai".

Deimantė Bačiulė, krūties vėžiu sirgusi pacientė - „Susirgau 36-erių, pati apčiuopiau naviką".

 


Spaudos konferencija vyks š. m. vasario 2 d. 13 val. LR Seimo spaudos konferencijų salėje adresu Gedimino pr. 53, Vilnius 01109. Įėjimas nuo upės pusės.

 

Žurnalistams spaudos konferencijos galima prisijungti nuotoliniu būdu ir užduoti klausimus. Spaudos konferencija galima stebėti per Teems programėlę adresu: Click here to join the meeting (spausti dešinį klavišą).

Jeigu būtų norinčių filmuoti Nacionaliniame vėžio institute, prašome kreiptis į Juventą Sartatavičienę tel. +370 650 64 747.

 

 


Aušrinė Šėmienė
Medicininės informacijos centras
8 698 73 471

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-01-31 12:02
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media