2023 m. gruodžio 9 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: Pamatyk M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą savo akimis

2012-03-29
 
T.Barzdžiaus nuotraukoje: pirmosios lietuviškos knygos originalą pamatyti galima tik vieną dieną metuose

T.Barzdžiaus nuotraukoje: pirmosios lietuviškos knygos originalą pamatyti galima tik vieną dieną metuose

Kornelija Ežerskytė

 

Daugiau kaip penkiasdešimt metų pirmoji lietuviška knyga nebuvo prieinama visuomenei. Todėl bibliotekos tradicija kasmet vieną dieną rodyti M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą tampa puikia proga geriau susipažinti su pirmąja lietuviška knyga bei senuoju spausdintu ir rankraštiniu Lietuvos kultūros paveldu.

 

Vilniaus universiteto biblioteka ketvirtus metus iš eilės kviečia visus, norinčius pamatyti pirmąją spausdintą lietuvišką knygą – M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą. Jis bus eksponuojamas tik vienintelę kovo 30 dieną nuo 9 iki 17 val. VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g.3).

 

Pasak bibliotekos darbuotojų, didžiausio lankytojų antplūdžio sulaukta pačiais pirmaisiais metais, kai „Katekizmo“ originalas pradėtas eksponuoti visuomenei. Tačiau susidomėjimas nemažėja ir pastaraisiais metais. Tarp lankytojų yra įvairaus amžiaus žmonių. Smagu tai, kad pažiūrėti pirmosios lietuviškos knygos ateina daug moksleivių, studentų. „Jie ateina ir vieni, be mokytojų. Tokius lankytojus labai miela matyti,“- pastebi bibliotekos darbuotojos.

 

M. Mažvydo „Catechismusa prasty szadei...“ (Karaliaučius, 1547), regioninės reikšmės paveldo objektas, yra saugomas VU bibliotekoje. Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių. Vilniaus universiteto bibliotekos egzempliorius buvo gautas mainais 1957 metais iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos.

 

M. Mažvydo „Katekizme“ įamžinta senoji lietuvių kalba, kuri dėl savo archaiškumo ir giminingumo su sanskritu itin reikšminga indoeuropeistikos tyrinėjimams, ypač – lyginamajai kalbotyrai. Pats knygos lietuvių kalba išleidimas padarė didžiulį postūmį tolesniam bendrinės lietuvių kalbos populiarinimui, jos raidai bei išlikimui. Su M. Mažvydo „Katekizmu“ prasidėjo naujas etapas lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.

 

Lankytojų laukia netikėtumas – renginio metu bus galima išvysti, kokią žalą knygoms gali padaryti gaisras. Ekspozicijoje lankytojai galės išvysti po 1962 ir 1968 m. VU bibliotekos gaisro išlikusias knygas.

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2012-03-29 15:40
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media