2022 m. rugpjucio 10 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: LŽS nario Alfonso Čepausko skaitmeninės kūrybos paroda

2022-02-13
 
Iki kovo 31 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) veikia LŽS nario Alfonso Čepausko skaitmeninės kūrybos paroda, skirta Lietuvos valstybės istorinėms datoms.

 

Skaitmeninės eros pradžia laikomas praeito amžiaus šeštasis dešimtmetis, kai buvo sukurtos pirmosios skaičiavimo mašinos. Tai buvo dideli įrenginiai užimantys solidžią patalpą, kartais ir daugiau. Surengtos pirmosios skaitmeninės kūrybos parodos Vokietijoje (1965) ir Anglijoje (1969). Sparčiai tobulėdamas šis žmogaus sukurtas skaitmeninių technologijų stebuklas - kompiuteris dabartiniu metu pasaulyje įėjo beveik į visas gyvenimo ir kūrybos sferas, neaplenkdamas ir dailės. Ši kūryba gali būti dvejopa. Kai į kompiuterį įvedamas iš anksto padarytas piešinys, eskizas, nuotrauka ar kitas objektas ir apdorojamas kompiuteryje esančiomis programomis, tokia kūryba vadinama reprodukcine arba skaitmenizuota (CRD). Kitas būdas, kai kompiuteryje vaizdas sukuriamas jame esančiomis programomis ir įrankiais vadinama originalia kompiuterine kūryba (CGD).
Skaitmeninė kūryba ypač išpopuliarėjo ekslibriso kūrėjų gretose. Kompiuterinius ekslibrisus kuria daugelis dailininkų įvairiose šalyse, pelno apdovanojimus tarptautiniuose konkursuose Martin R. Baeyens (Belgija), Ovidiu Petca (Rumunija), Rajmund Aszkowski (Lenkija), Snežana Kezele (Serbija), Nurgiul Arikan (Turkija) ir t.t. Lietuvoje ekslibrisų sukūrė Daiva Gudelytė, Henrikas Mazūras, Kęstutis Ramonas, Alina Tauterienė, Eugenijus Vnarauskas ir kiti. Yra sukurta lakštinės grafikos, tapybos (Dovilė Tomkutė, Ovidijus Tolijūnas, Albertas Vaidila).
Autorius skaitmenine kūryba susidomėjo praeito šimtmečio pabaigoje sukurdamas pirmuosius ekslibrisus CorelDRAW ir Adobe Photoshop programomis. Vėliau, greta ekslibrisų, sukūrė ciklą apie jūros gyvūniją „Panirus į gelmes" ir eksponavo Lietuvos technikos bibliotekoje.
Pastarasis lakštinės grafikos ciklas „Aliuzijos" sukurtas 2021 m. Eksponuojamas pirmą kartą. Jame perteiktos būties, įvykių, objektų simbolinės interpretacijos. Yra lakštų turinčių alegorinių, iliuzorinių užuominų („Kelias į nežinią", „Metų turtas", „Pergalė", „Pasaka", „Įtampa", „Gyvenvietė"). Parodoje eksponuojami ekslibrisai, skirti Lietuvos istorijai, žymių asmenybių jubiliejams sukaktims („Žalgiriui-600", „1863 sukilimas", „Atkurtai Lietuvai -100", „Donelaičiui-300", „M. K. Oginskiui-250", medikams ir kt.).
Eksponuojama skaitmeninės kūrybos paroda papildo įvairialypę A. Čepausko kūrybą naujais stilistiniais, technologiniais ieškojimais ir leidžia pažvelgti į gyvenimo įvairovę, šalies istoriją per dailininko interpretacijų prizmę.

 

Maloniai kviečiame

Primename, kad bibliotekoje būtina dėvėti burną ir nosį dengiančias veido kaukes, laikytis saugaus atstumo, naudotis rankų dezinfekcijos priemonėmis.

 

Lietuvos medicinos biblioteka
Kaštonų g. 7, 01107 Vilnius
Tel. 261 73 96
El.paštas: Janina.Valanciute@lmb.lt

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-02-13 11:05
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Albertas Vaidila

2022-03-02 17:53

Sveikinu, Alfonsai, su skaitmeninio meno parodos atidarymu. Tikiuosi, kad su šios tecnologijos darbais įsijungsi į kasmetines žurnalistų dailininkų rengiamas parodas, skirtas Spaudos dienai. Linkiu Tau sveikatos ir didelės kūrybinės sėkmės.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media