2024 m. balandžio 22 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Renginiai

*print*

Archyvas :: Filmo „Sesuo Nijolė“ peržiūra ir susitikimas su režisieriumi Juozu Saboliu

2020-03-07
 
Pavasariui beldžiantis į duris, kovo mėnesį Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia žiūrėti filmus, kuriuose - išskirtinės istorijos. Kovo mėnesio kino popiečių repertuarą pradėsime Lino Mikutos filmu „Paskutinė vakarienė dviem", kuriame atskleidžiami dviejų vaikinų pasąmonės slėpiniai. Vėliau pristatysime laisvės gynėjos, kovotojos už sąžinę sesers Nijolės Sadūnaitės portretą, sukurtą režisieriaus Juozo Saboliaus. Tada susipažinsime su Lietuvos futbolo rinktine, tačiau ne oficialiąja, o sudaryta iš priklausomybių kamuojamų žmonių - buvusių ar esamų alkoholikų, narkomanų. Filmą „Alkofutbolas" apie šią rinktinę sukūrė režisierius Kęstutis Gudavičius. Galiausiai turėsime progą susipažinti su trimis močiutėmis režisierės Julijos Zubavičienės filme „Lida, Vanda, Liusia".
Kovo 13 d. 12 val. Kino salėje (V aukšte) įvyks filmo „Sesuo Nijolė" peržiūra ir susitikimas su režisieriumi
Laisvės gynėjos Nijolės Sadūnaitės kova už sąžinės ir tėvynės laisvę, už žmogaus teises prasidėjo 1971 m., kai drauge su kitais pogrindžio kovų už Lietuvos laisvę bendražygiais ji rinko parašus prieš sąžinės laisvės apribojimus okupuotoje Lietuvoje. Į Maskvą N. Sadūnaitė ne kartą gabeno ir Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką.
„Man atrodo, norint gerai įvertinti Kronikos poziciją, reikėtų prisiminti, kas buvo Sovietų Sąjunga, ta blogio ir melo imperija. Iš tikrųjų tai buvo baisi jėga, kuri rėmėsi ant dviejų polių - prievartos ir melo, - filme sako arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius. - Kronika pataikė į dešimtuką. Kai pradėjome rašyti apie tikrovę, kokia buvo anuomet Lietuvoje, ta didelė galybė išsigando. Išsigando tiek, kad žmonėms už žodį duodavo po šešerius, po aštuonerius, po dešimt metų kalėti, maždaug tiek, kiek dabar žmogžudžiams duoda. Tai rodė, kaip jai svarbu buvo išsaugoti savo gražų veidą... Ir Kronika tobulai atliko savo vaidmenį, demaskavo: tai nėra laisvė, tai yra prievarta."
N. Sadūnaitė pirmą kartą buvo areštuota 1974 m. už Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos tekstų rengimą. Tąkart už šešių puslapių tekstą ji buvo nubausta kalėti šešerius metus. Kalėjimo patirtis ne atgrasė, bet, kaip įprasta herojams, dar labiau sustiprino ir įkvėpė naujiems žygiams, vedžiojant už nosies KGB pareigūnus.
„Mane 19 parų išlaikė šitoj kameroj. Man pradėjo slinkti plaukai, nukrito svoris, 20 kilogramų per 19 dienų netekau. Man tada buvo 36 metai, - filme pasakoja N. Sadūnaitė. - Pati didžiausia Dievo dovana yra tikėjimas. Ir aš manau, kad didžiausi nusikaltėliai yra tie, kurie kovoja su Dievu."
Scenarijaus autorius ir režisierius J. Sabolius. Operatorius Egidijus Povilaitis, montažo režisierius Miroslavas Stankevičius, prodiuserė Lolita Bytautaitė, gamintojas LRT.
Filmą pristatys režisierius J. Sabolius. Vietų skaičius Kino salėje ribotas (22 vietos).
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-03-07 15:23
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media