2022 m. gruodžio 4 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Apie žurnalistiką ir žurnalistus

*print*

Archyvas :: Bernardinai.lt – portalas, kuriam svarbi šeima ir kultūra

2021-02-09
 
Bernardinai.lt nuotraukoje: Simonas Bendžius

Bernardinai.lt nuotraukoje: Simonas Bendžius

Vakaris Vingilis

 

Kiekvienas žmogus, bent kiek besinaudojantis internetu, dažnai apsilanko įvairiuose interneto portaluose. Jų Lietuvoje turime nemažą pasirinkimą, ten publikuojama daugybė naujienų ir įdomių tekstų. Dažnai pasigirsta kalbų apie jų moralumą ir atsakomybę, turinio kokybę. Vis dažniau visuomenininkai skatina naujienų portalus vertinti kritiškiau. Dažnas reklamuoja ir ne tokius populiarius portalus, kuriems svarbi kokybė, o ne greitis ir pinigai.

 

Vienas iš tokių portalų Bernardinai.lt, kuriantis turinį įvairiomis svarbiomis temomis, o viena iš jų yra religija. Kokie kokybės kriterijai taikomi, kaip atsirenkamos temos, papasakojo Bernardinai.lt portalo religijos temų redaktorius, šiuo metu einantis ir vyriausiojo redaktoriaus pareigas, Simonas Bendžius.

 

 

Projektas Bernardinai.lt skaičiuoja jau septynioliktus gyvavimo metus. Nuo ko viskas prasidėjo?

Portale Bernardinai.lt dirbu tik du metus ir pačios pradžios detaliai nežinau. Portalo idėja gimė 2004 metais tuometiniam Vilniaus Bernardinų parapijos klebonui Astijui Kungiui. Klebonas „mėgo“ internetą ir pastebėjo, kad jame nebuvo galima rasti jokio krikščioniško turinio. Portalo įkūrimo idėja brolis Astijus pasidalino su broliu Arūnu Peškaičiu, jie gavo palaikymą iš kitų pranciškonų ir taip gimė portalas.

 

Pirmaisiais redaktoriais tapo Elvyra Kučinskaitė ir Andrius Navickas. Andrius Navickas vyriausiuoju redaktoriumi išdirbo bene daugiausiai, net ir dabar, kai Andrius nėra redaktorius, portalas gauna jam adresuotus laiškus. Taigi, tokia buvo portalo  pradžia, viskas prasidėjo nuo noro turėti krikščionišką puslapį internete.

 

Esate vienas kokybiško, prasmingo turinio kūrėjų Lietuvoje. Kaip pavyksta išlaikyti tuos kokybės standartus, temų bei autorių įvairovę?

Labai malonu girdėti tokius žodžius, jie labai įkvepia. Įvairovė ateina iš daugybės autorių, kurie geranoriškai mums reguliariai parašo bei siunčia savo tekstus. Rašome ne vien apie religiją, nors ji yra dominuojanti tema portale. Turime nemažą spektrą temų ir autorių. Vienas iš mūsų tikslų yra plati auditorija, nors dienraštis ir pozicionuoja save kaip katalikišką, bet mes bandome rašyti ir apie tai, kas vyksta pasaulyje, ne vien religinėmis temomis.

 

Jūsų puslapyje galima rasti daugybę straipsnių ir kitokio tipo turinio religinėmis temomis, tačiau yra ir kultūrai, visuomeniniams reiškiniams skirtų skilčių. Kaip pavyksta taip laviruoti tarp temų?

Turime religijos, visuomenės, kultūros temų redaktorius. Jie šias temas kuruoja, rašo patys, prašo autorių straipsnių. Turime dienos redaktorę kuri taip pat seka įdomias ir svarbias naujienas ir jas publikuoja. Redakcijoje turime taisyklę, kad kiekvieną dieną portalo viršuje būtų keli tekstai, po vieną religijos, kultūros, visuomenės temomis. Orientuojamės į turinio kokybę, nelenktyniaujame su niekuo. Džiaugiuosi, kad tikrai nėra kito tokio populiaraus portalo, kuriame kultūros temos kiekvieną dieną būtų pačiame viršuje ir skaitomos. Priešingai nei kituose portaluose, kur kultūra būna nustumta kažkur į apačią.

 

Jūsų portalas daug dėmesio skiria santuokos, vaikų,  sveikatos, psichologijos, su šeima susijusioms temoms. Kodėl apie tai kalbėti yra svarbu?

Kadangi popiežius paskelbė šiuos metus šeimos metais, mes turime kiekvieną šeštadienį tiesiogines transliacijas „Šeštadienio pokalbiai“. Taigi šiais metais transliacijose bus daug temų, susijusių su šeima. Pavyzdžiui, kaip bartis, kad paskui susitaikytum, vaikų auklėjimas ir panašios temos. Mums tai yra svarbu, nes šeima yra tokia tema, su kuria susiduria kiekvienas,  vaikai auga su tėvais, tėvai auklėja vaikus, turime vyrus, žmonas.

 

Sakoma, kad visos pasaulio problemos ir džiaugsmai atsiranda pirmiausia šeimoje. Dėl finansinių priežasčių nebeturime šeimos temų redaktoriaus ir buvome šiek tiek šią temą apleidę, tačiau vis tiek apie tai rašome. Šeima dabar patiria krizę, matome, kokie yra skyrybų skaičiai, žmonės turi įvairių psichologinių problemų. Taigi per psichologų patarimus, porų liudijimus, kaip jiems sekasi įveikti sunkumus, savo tekstais bandome įnešti teigiamų dalykų.

 

Ar per karantiną Jūsų portale atsirado nauja skiltis su tekstais, kaip padėti žmonėms, išgyvenantiems karantino sunkumus?

Atsirado per karantiną tokia iniciatyva, mes ją vis populiariname. Pateikėme sąrašą žmonių – kunigų, vienuolių, pasauliečių, kurie teikia nemokamą dvasinę pagalbą. Jiems galima parašyti ar paskambinti, pasakyti, kas tau yra sunku, kokių tau kyla tikėjimo išbandymų karantino metu, jautiesi vienišas, galbūt turi tam tikrų klausimų apie tikėjimą ar savo gyvenimo būdą. Šie žmonės geranoriškai padeda kitiems. Manome, kad tai yra prasminga ir tai žmonėms padeda, jie susiranda kunigą ar vienuolį, kuriam gali išsišnekėti, nusiraminti, tai didžiulis džiaugsmas mums.

 

Atskiros skilties nėra, mes buvome susitarę, kad, jei bus resursų ir galimybių, rašysime daugiau viltingų ir šviesių tekstų.

Minėtos tiesioginės transliacijos irgi yra atsiliepimas į žmonių išsakomą vienišumą, nežinią, nerimą, kurio šiuo laikotarpiu yra daug. Kad skaitytojas nesijaustų vienišas, mes ir sumanėme  tuos pokalbius, juos pradėjome Advento pradžioje. Tikrai ne mažai žmonių juos žiūri, net užduoda klausimus mūsų pašnekovams.

 

Džiaugiamės savo skaitytojų bendruomene. Kol nebuvo karantino, mes su jais susitikdavome gyvai vairiuose miesteliuose ar miestuose.  Ir kadangi tokie planai sugriuvo, taigi tokiu būdu bandome pasiekti skaitytoją ir betarpiškai su juo pabendrauti. Pradėtais pokalbiais labai džiaugiuosi ir tikiuosi, kad net pasibaigus karantinui pokalbių ciklą pratęsime.

 

Kokių savybių reikia žmogui, kad jis galėtų prisijungti prie Jūsų portalo autorių komandos? Ar jis būtinai turi būti „dievobaimingas“?

Ne, nebent žmogus nori rašyti religinėmis temomis, natūralu, kad šią sritį reikėtų išmanyti. Aš ir pats visko neišmanau, krikščionybė yra labai plati sritis.

 

Mūsų autoriui nebūtina būti religingam. Jeigu turi žurnalistui ar tekstų rašymui svarbių savybių, gerai valdai savo „plunksną“, turi įdomių minčių, moki prakalbinti kitus žmones, visada prašom gali prisijungti prie mūsų. Temų, kuriomis rašome, yra daug, tik apie sportą, deja, nerašome, kad ir kaip to norėčiau (juokiasi). Honorarų didžiajai daliai autorių negalime išmokėti ir tekstų rašymas būtų daugiau geranoriškumo dalykas.

 

Kokie portalo planai ateičiai? Galbūt turinio vartotojai  išvys kokių nors naujų projektų?

Džiaugiamės, kad pavyko atnaujinti savo svetainės dizainą, kuris buvo seniai nekeistas. Didelių pokyčių nenumatome, planuojame daryti daugiau tinklalaidžių, tam bandome gauti tinkamą aparatūrą. Tinklalaides ir iki šiol kūrėme, tiesa, daugiau namudinėmis sąlygomis, dabar jos bus reguliaresnės ir profesionalesnės. Taip pat skirsime daugiau dėmesio šeimos temoms. Su kolegomis turime dar keletą idėjų, ką norėtume daryti, tačiau apie tai dar ankstoka kalbėti.

 

 

/Tekstas sukurtas Jaunųjų žurnalistų klube, vad. Erika Straigytė; teksto autoriui 17 m./

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-02-23 19:45
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media