2024 m. kovo 5 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Lietuvos Respublikos šimtmečiui. LŽS Senjorų klubo ir Nacionalinio muziejaus iniciatyva: 1918-ųjų metų Juozo Gabrio žemėlapis Vilnijos krašto mokykloms

2018-02-11
 
Ipolitas Skridla ir Alfonsas Kairys įteikia žemėlapį Rudaminos vaikų lopšelio - darželio direktorei Valerijai Arbočienei

Ipolitas Skridla ir Alfonsas Kairys įteikia žemėlapį Rudaminos vaikų lopšelio - darželio direktorei Valerijai Arbočienei

Ši iniciatyva atsirado ir įgavo pagreitį kai Lietuvos žurnalistų sąjungos Senjorų klubo narius svetingai priėmusi Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė rodė jos vadovaujamo muziejaus ekspoziciją, pasakojo apie jų atsiradimo istorijas. Ilgėliau kalbėjo ir apie Juozą Gabrį - Paršaitį bei jo žemėlapį, kuriame buvo pavaizduotos tautos, tuomet gyvenusios Europoje, nurodomos ir jų apgyvendintos teritorijos. Žemėlapį J. Gabrys išleido 1918 metais prancūzų kalba Šveicarijoje, Lozanos mieste, turėdamas tikslą parodyti pasaulio politikams, kad Europoje nuo seno gyvena lietuvių tauta, kad ir ji verta turėti savo nepriklausomą valstybę. Tada ir pasiūlėme direktorei B. Kulnytei pasidalinti šio žemėlapio kopijomis su Vilnijos krašto ugdymo įstaigomis. 
Direktorei B. Kulnytei sutikus, prasidėjo paruošiamieji darbai. Vizito į Juodšilių „Šilo" gimnaziją (direktorė Rasa Agintienė) derinimas, pokalbis su Švietimo ir mokslo ministerijos Regioninių mokyklų skyriaus vedėju Jonu Vasiliausku, buvusiu Vilniaus apskrities viršininku, žmogumi, savo mintis ir darbus skyrusiu ir skiriančiu Vilnijos kraštui, čia įsisteigusioms lietuviškoms mokykloms, šio krašto tautinei darnai puoselėti. 
Dovanos - J. Gabrio žemėlapio ,,Carte etnographigue de l‘Europe" - įteikimo diena, kaip ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis, sparčiai artėjo. Ir štai vasario 9-oji. Į Juodšilių „Šilo" gimnaziją atvyko mūsų delegacija, kurią sudarė LŽS Taryvos ir Valdybos narys, Senjorų klubo pirmininkas, poetas Ipolitas Skridla ir LŽS Tarybos narys, Senjorų klubo pirmininko pirmasis pavaduotojas Alfonsas Kairys, beje, buvęs Tautinių mažumų ir išeivijos departamento Rytų Lietuvos programų poskyrio vedėjas, daugelio čia susirinkusių ugdymo įstaigų projektų (tautinių drabužių, edukacinių - pažintinių kelionių, moksleivių ir mokytojų meno saviraiškos švenčių, naujų mokymo priemonių įsigijimo...) rėmėjas. LŽS delegaciją pasitiko gimnazijos ditrektorė Rasa Agintienė, pavaduotoja Jolantas Novopašinienė, Rudaminos vaikų lopšelio - darželio direktorė Valerija Arbočienė, kai kurių kitų ugdymo įstaigų vadovai, Vilnijos krašto moksleiviai, atvykę į Meninio skaitymo konkurso II etapą, juos lydintys mokytojai. 
Po sveikinimo žodžių, plojant susirinkusiems, Ipolitas Skridla ir Alfonsas Kairys įteikė Juodšilių „Šilo", Etminiškių, Riešės, Lavoriškių, Šalčininkų Tūkstantmečio, Turgelių „Aistuvos" gimnazijoms, Buivydiškių, Butrimonių, Kalesninkų Mykolo Rudzio, Vilniaus „Šaltinio" pagrindinėms mokykloms, Buivydiškių pagrindinės mokyklos Čekoniškių, Karvio, Sudervės, Eitminiškių gimnazijos Ažulaukės pradinio ugdymo, Sužionių pagrindinio ugdymo, Visalaukės ikimokyklinio ugdymo, Juodšilių „Šilo" Vaidotų ikimokyklinio ugdymo, Riešės gimnazijos Bukiškio progimnazijos, Avižienių ikimokyklinio ugdymo skyriams, Mickūnų darželiui, Rudaminos vaikų darželiui- lopšeliui Juozo Gabrio žemėlapius ,,Carte etnographigue de l‘Europe", kuriuos papuošė įrašas: „LIETUVOS ŽURNALISTŲ SĄJUNGOS IR LIETUVOS NACIONALINIO MUZIEJAUS DOVANA LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIO PROGA, 2018 02 16".
Įteikus dovanas, dar ilgai bendrauta su mokytojais. Kalbėta apie ugdymo procesą, vis dar skurdokus mokytojų atlyginimus, mokinių, kaip ir visoje šalyje, skaičiaus mažėjimą ir kitas šiam kraštui opias problemas.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-04-01 13:06
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media