2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žurnalistų kūryba

*print*

Archyvas :: Žurnalistė Vilma Kava: Čikagoje yra daug Lietuvos

2017-12-04
 
Dainius Ručinskas

Dainius Ručinskas

Dainius Ručinskas
LŽS narys
Leidykla "Tytoalba" išleido jau dvylika metų Čikagoje gyvenančios žurnalistės Vilmos Kava (Kavaliauskienė) pirmą jos romaną "Aš tau sakau".
Prieš išvažiuodama su dukra Alfreda į Ameriką, Vilma pastaruosius aštuonerius metus dirbo Vilniuje, Žemės ūkio ministerijoje Viešųjų ryšių skyriaus vadove ir atstove spaudai. Jai teko dirbti su keturiais ministrais: Edvardu Makeliu, Kęstučiu Kristinaičiu, Jeronimu Kraujelis bei Kazimiera Prunskiene.
Prisipaźinsiu, kad imdamas buvusios kolegės knygą į rankas buvau šiek tiek skeptiškai nusiteikęs. Ar nebus romanas parašytas valdiška kalba, trafaretiškai. Džiaugiuosi, kad mano abejonės nepasitvirtino. Kaip autorė duodama interviu laikraščiui "Lietuvos žinios" sakė, kad romane "Aš tau sakau" elektroninių laiškų forma dviejų "penkiasdešimt su centais" metų amžiaus moterų mintys, lūkesčiai, laimės paieškos, santykiai su vyrais ir vaikais, kalbama apie nusivylimus ir atradimus.
"Tytoalba"vadovės Lolitos Varanavičienės teigimu, knygoje gera jumoro doze paskanintos brandžių moterų įžvalgos ir išgyvenamos situacijos gali pasirodyti pažįstamos daugeliui skaitytojų. Romano "Aš tau sakau" herojės - dvi bendraamžės draugės viena gyvenanti Čikagoje, kita -Vilniuje. Tokių prototipų, pasak Vilmos, kurių istorijos sugulė į knygos puslapius autorė galėtų priskaičiuoti apie dešimtį . Herojės radosi iš sutelktinių harakterių, prisiminimų, girdėtų istorijų. 
Vilma teigia, kad ir kaip pasisuktų emigranto gyvenimas, jis vistiek turi pereiti "įsigyvenimo" etapą. Tenka mokytis visko: kaip važiuoti viešuoju transportu, kaip užpildyti čekį, kaip, įsipilti degalų, kur apsipirkti. Suaugusiam žmogui tenka iš naujo mokytis dalykų, kurių jis mano mokantis.
Čikagoje žurnalistė pradėjo dirbti lietuviškoje spaudoje.Metus bendradarbiavo internetiniame laikraštyje "verslas us",po to perėjo dirbti į kuriamą laikraštį "Čikagos aidas", buvo jo redaktorė, vedė valandos trukmės laidą lietuvių radijuje. Vėliau pradėjo dirbti vienoje amerikiečių gyvybės draudimo kampanijoje finansų atstove. 
Norėčiau , sako knygos autorė, kad vis lietuviai pabandytų pažvelgti į savo miestą, gimtinę, šalį lyg svečio akimis. Gal tada jie pamatytų, kaip čia gera ir kaip gražu. Skundžiamasi, kad čia sunku, , bet mes, emigrantai, turime savo sunkumų. Jų tiek, kad galētume ir su jumis pasidalyti, sako Vilma. Tik manau, kad mes išmokome daugiau dźiaugtis. 25 metus rengiamame Amerikos kultūrų festivalyje V. Kava su kolegomis pristato lietuviškà kultūrą ir tradicijas.
Vilma sako, kad ji norėjo, kad jos knyga bütų lengvai skaitoma, kad džiugintų, kad būtų juokinga. Taip ir bus: vieni juoksis, kiti verks. Priklausomai nuo to kaip skaitys.
Draugės viena kitai rašo "Suprantu viena - jausmai pasitraukė, tai nesugraźinsi. Jeigu vyras pamatë kitą moterį, jo nesulaikysi. Bet sulaukę tokio amžiaus turėtų būti pakankamai suaugę, kad sugebėtų priimti sprendimus pagal pasikeitusią situaciją. Būti aukštu žmogumi reikia padorumo. Taigi, pasitaisyk kiaušinius ir pasikalbėk, kaip mokėjai ateiti, taip mokėk ir pasitraukti. Visiems vyrukams turėtų specialūs kursai mokyklose ir egzaminai kaip ne apsidirbti".
 

Rubrika Žurnalistų kūryba yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-01-01 10:56
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media