2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Naujas „Nanook“ vardas ir žurnalistikos erdvė NARA

2020-09-22
 
NARA komanda

NARA komanda

Per penkerius metus mes ir jūs užauginome „Nanook" į svarbią nepriklausomos žiniasklaidos organizaciją. Šiandien atėjo metas žengti esmingą žingsnį tolyn.
Viskas prasidėjo nuo vieno multimedijų žurnalistikos projekto. Berta Tilmantaitė ir Artūras Morozovas, du fotožurnalistai, reguliariai važinėjo į Panevėžio moterų pataisos namus, kad suprastų ir papasakotų, kaip atrodo gyvenimas ten. Ir kodėl mes, visuomenė, istoriškai patyrusi tiek persekiojimų ir įkalinimų, vis norime to paties kitiems.
Komanda augo ir temų ratas plėtėsi: „Nanook" publikavo istorijas apie Lietuvos parolimpiečius, apie Lietuvoje prieglobstį radusius rusų disidentus, sukūrė videoserialą apie šių dienų kelionę į Sibirą. Komanda pradėjo pirmąją profesionalią lietuvišką tinklalaidę (podkastą) „Nyla", kuriame viešino #metoo istorijas, dokumentavo Lietuvos romų bendruomenę, paskelbė interviu su Jonu Meku, Irena Veisaite, Rūta Meilutyte, pradėjo pokalbius apie psichinę sveikatą. Lietuviškąją tinklalaidės dalį lygiavertiškai papildė rusiškoji, parodžiusi rusakalbio pasaulio daugiabalsiškumą.
Iš dviejų žurnalistų eksperimento „Nanook" tapo pora dešimčių medijų profesionalų vienijančia, nuolat dirbančia organizacija. NYLA podkasto klausytojai komandos darbui per „Patreon" surinko daugiau nei 50 tūkst. eurų. „Nanook" kaip sėkmingą pavyzdį analizavo Europos žurnalistų centras ir JAV „Poynter" institutas. Komandos žurnalistai kalbėjo konferencijose Peru ir Kosove, Moldovoje ir Ukrainoje, laimėjo apdovanojimus JAV ir Jungtinėje Karalystėje.
Didžiuodamiesi tuo, ką pavyko pasiekti, supratome, kad norėdami išpildyti naujus skaitytojų lūkesčius turime keistis. Atnaujinome savo tinklalapį ir pavertėme jį derama erdve visoms daugiau nei 200 medžiagų, kurias esame publikavę - ir toms, kurias publikuosime ateityje. O taip pat atsisveikinome su „Nanook" vardu.
Antrąjį sprendimą reikia paaiškinti išsamiau. „Nanook" pavadinimas buvo aliuzija į pirmąjį dokumentinį filmą kino istorijoje „Nanook of the North". Pavadinimas atidavė pagarbą šio filmo herojui Nanookui ir jo žmonai Nylai, kurios vardu buvo pavadinta tinklalaidė. Tuo metu tai atrodė kaip atsivėrimas platesnei kultūrai ir skleidimas pagrindinės mūsų žurnalistikos idėjos: pažinti kitą. Tačiau besigilindami į kolonizacijos istoriją ir suprasdami kaip inuitų bendruomenės buvo išnaudojamos vakariečių - tarp jų ir paties „Nanook of the North" režisieriaus, nusprendėme atsisakyti šio pavadinimo ir įsipareigoti daugiau analizuoti lietuvių kalba menkai apkalbėtą apropriacijos temą.
Naująją žurnalistinę erdvę pristatome NARA vardu.
NARA vardu nuo šiandien persivadina ir mūsų lietuviškas podkastas, o rusiškasis įgauna autonomiją: jis bus randamas „CoMeta" vardu.
Kartu su nauju tinklalapiu didiname formatų, kuriais pateikiame istorijas, spektrą. Atsiranda tekstų rubrika, kurioje publikuosime interviu, publicistinius ir nuomonės tekstus. Atskirą kategoriją turi fotoistorijos - žanras, kurį norime puoselėti ir auginti Lietuvoje. Abiem šiems formatams pildyti nuolat ieškosime naujų autorių. Jeigu esate tokia ar toks, parašykite į nara@nara.lt.
Atskiras dėmesys tinklalapyje bus skirtas video istorijoms. Taip pat išaugs žongliravimas tarp skirtingų medijų. Pavyzdžiui, dalis podkasto epizodų bus prieinami kaip tekstai.
Žongliravimas vyks ir tarp kalbų: daugelio jūsų prašymu, pradėsime lietuviškai publikuoti išrašytas rusiškas tinklalaides. Tai jas padarys prieinamas ir žmonėms su klausos negalia. Tinklalapis taip pat turi savo kalbų aplinkas: jei anksčiau viskas buvo viename sraute, dabar lietuviškas, angliškas ir rusiškas turinys yra savo atskirose erdvėse.
Kartu su nauja pradžia mes viešai deklaruojame devynis principus, kuriais vadovaujamės savo darbe. Jie yra:
Nedarome kompromisų žurnalistinei etikai.
Siekiame ne tik parodyti problemą, bet ir aptarti sprendimus.
Mūsų turinys visada buvo ir bus nemokamai prieinamas visiems.
Pasirinkę mokėti už turinį jūs prisidedate prie nepriklausomos žurnalistikos.
Palaikome glaudų ryšį su skaitytojų ir klausytojų bendruomene.
Gerbdami pašnekovų orumą atsisakome anoniminių komentarų.
Esame nepriklausomi nuo politinių partijų ir jų įtakos.
Nepriimame reklamos pinigų iš neatsakingų, darbuotojus išnaudojančių verslų.
Dalį savo darbo laiko skiriame edukacinei veiklai.
NARA temų laukas lieka nepakitęs: mus domina socialiniai klausimai, visuomenės lūžiai ir paprastas žmogus juose.
Bet svarbiausia: mus domina tai, ko nežinome. Kiekviena žurnalistinė tema prasideda nuo nežinios ir noro ją ištirti. Bet žurnalistika dažnai suteikia ir iliuziją, kad skaitančiajam perduos žinias, naujienas. Mes kviečiame pasitikti nežinias: į kiekvieną temą gilintis atviromis akimis, su pagarba žmogui ir su galimybe būti nustebintiems. Kviečiame nerti kartu.
NARA komanda
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-09-22 10:53
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Nesuprasi

2020-09-28 14:26

Rašinys ilgiausias ir painus. Nesuprasi, kas yra kas, prikaišiota tekste visokių užsienietiškų išsireiškimų: podkastas, Nyla, NARA, Nanook ir pan. Ar negalima paaiškinti, papasakoti aiškiai, suprantamai, lietuviškai.Ir ta NARA pasivadinusi komanda galėjo lietuvišką pavadinimą surasti. Taip jau kai kas prigalvoja įmantriausių pavadinimų, kad blaivus nesuprasi, o išgėręs tuo labiau. Jau bandome tapti tokiais vakariečiais, kad net juokas ima pro ašaras.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

iš šalies

2020-09-28 00:40

anksčiai bent buvote ne ANONIMAI, o dabar pasirašinėjate KOMANDA. Taigi -- evoliucionuojat žemyn.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media