2024 m. kovo 28 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Tylos minutė

*print*

Archyvas :: Mirė žurnalistas, redaktorius, leidėjas, vertėjas Algirdas Alfonsas Pekeliūnas

2018-12-08
 
Algirdas Alfonsas Pekeliūnas

Algirdas Alfonsas Pekeliūnas

Vytautas Žeimantas

 

Vilniuje 2018 m. gruodžio 8 dieną mirė žurnalistas, redaktorius, leidėjas, vertėjas Algirdas Alfonsas Pekeliūnas.
Algirdas Alfonsas Pekeliūnas gimė 1933 m. rugpjūčio 28 d. Rokiškio rajono Kvieteniškio kaime. Baigė Kazliškio pradinę ir Rokiškio J. Tumo Vaižganto gimnaziją. 1956 m. įgijo žurnalisto specialybę. LŽS narys.
"1956 m. rugpjūtyje tapau Mažeikių „Komunistinio rytojaus" laiškų skyriaus vedėju. 1957 m. rudenį, puikaus redaktoriaus K. Juciaus kviečiamas, tapau Šilutės „Leniniečio" korespondentu. Susiformuoja mano asmenybė ir 1961 m. vasarą aš jau Tauragės „Tarybinio žodžio" redaktorius. Rajonų spauda reorganizuojama. Iš to nieko gero, - rašo savo prisiminimuose kolega Algirdas Alfonsas. - 1963 m. atkuriu Jurbarko laikraštį. Išsirinkau pavadinimą „Šviesa." Dirbti buvo smagu, bet redakcijos „Apvalaus stalo" diskusijų klubas pavadinamas antipartiniu. Sulaukiu logiško pasiūlymo 1966-1968 metais Maskvoje tobulinti žurnalistinio partiškumo žinias. O ten pasitvirtina asmeninės abejonės - lenininis komunizmas perspektyvų neturi. O dirbti reikia. Rodos, tyliai stengėmės, kad Lietuvos masinės informacijos priemonės tarnautų žmonėms, Lietuvai".
1972- 1992 m. kolega Algirdas Alfonsas dirbo „Vagos" leidyklos direktoriumi. 
"Kartu su kūrėjais rūpinomės Lietuvos grožinės literatūros, dailės ir muzikos, liaudies meno vystymu. Apsigynėme nuo Maskvos spaudimo mažinti lietuviškosios, didinti literatūros rusų kalba leidimą. Išlikti garbinga „Vagai" padėjo tai, kad dauguma jos kvalifikuotų specialistų buvo Lietuvos patriotai, tylieji rezistentai. Greta jų triūsė ar daug bendradarbiavo ir buvęs tremtinys, kalinys... - apie darbą "Vagoje" prisimena kolega Algirdas Alfonsas. - Žinoma, okupacijos metu teko „garsintis" lenininėmis frazėmis susirinkimuose, knygų įvaduose, komentaruose, sudaryti kokį rinkinį, skirtą komunistų partijai... Bet ir tada skaitytojai gaudavo lietuvių kalba dideliais tiražais literatūros, dailės ir muzikos lituanistinio palikimo, klasikos, šiuolaikinių vertingų kūrinių. Taigi gal buvome tie, kuriems labiausiai rūpėjo išsaugoti Lietuvą, jos kalbą, kultūrą, netiesiogiai brandinti Didįjį Atgimimą. Išlikti nesutriuškintais buvo labai ir labai nelengva".
1993-1999 m. jis dirbo kitose leidybinėse institucijose. Po to pensija, poilsis. literatūros skaitvmas. sodas, lauko tenisas, LŽS seniorų klubas.
Su žmona Elena išaugino dukras Jolantą ir Elvaną. 
Kūrybos kraityje - grožinės literatūros vertimai iš rusų kalbos - dvylika kūrinių, publicistika. 1983 m. jam buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio kultūros veikėjo garbės vardas.
Lietuvos žurnalistų šeima, knygų leidėjai neteko dabštaus ir kūrybingo kolegos, kompetentingo leidėjo.
Reiškiame nuoširdžią užuojautą velionio šeimai ir artimiesiems.
Su velioniu galima atsisveikinti Vilniaus laidojimo rūmuose, 2 salėje (Olandų g.) gruodžio 9 d., sekmadienį nuo 14 val. ir gruodžio 10 d., pirmadienį iki 12 val. Palaidotas bus Rokantiškių kapinėse. 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-12-08 21:41
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media