2024 m. kovo 28 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Europos žmogaus teisių fondas atkreipia dėmesį į tautinių mažumų žiniasklaidos finansavimą

2020-02-12
 
2020 m. sausio 15 d. internete pasirodė informacija, jog Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (toliau - Fondas) konkurso tvarka paskirstė 2020 m. valstybės paramą viešosios informacijos rengėjų projektams. Kaip nurodyta Fondo tinklapyje, konkursui buvo pateiktos 439 paraiškos. Iš Fondo prašoma paramos suma siekė 6 740 719 eurų. Kiekvienos programos paraiškos buvo vertinamos ekspertų grupių, kurias sudarė po penkis ekspertus - patyrusių žurnalistų, mokslininkų, meno ir kultūros profesionalų. Atsižvelgdama į Fondo ekspertų išvadas ir siūlymus, galutinį sprendimą priėmė septynių asmenų Fondo taryba, vertindama projektų originalumą, aktualumą, profesionalumą, jų atitiktį Fondo tikslams.
Europos žmogaus teisių fondas (toliau - EFHR) neabejoja Fondo ir ekspertų kvalifikacija ir vertinimo objektyvumu, tačiau nori atkreipti dėmesį į tautinių mažumų žiniasklaidos finansavimo klausimą. Vienintelis Lietuvoje veikiantis dienraštis lenkų kalba - „Kurier Wileński" - šiemet finansavimo negavo.
Pažymėtina, kad 2019 m. sausio 8 d. pasirodė Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos patariamojo komiteto rekomendacijos Lietuvai, užtikrinant tautinių mažumų teises. Apžvelgdamas bendrą žmogaus ir tautinių mažumų teisių padėtį Lietuvoje, Komitetas atkreipė dėmesį į tai, kad tautinių mažumų teisių tema jau ilgą laiką yra politizuojama, nors tai gana stipriai kontrastuoja su palyginti nedideliu tautinių mažumų skaičiumi. 2010 m., panaikinus tautinių mažumų įstatymą, Lietuvoje neliko jokio teisės akto, kuris išsamiai apibrėžtų tautinių mažumų teises, ir nors yra dedamos tam tikros pastangos pragmatiškiems sprendimams rasti, jos nėra pakankamos išspręsti tautinių mažumų kalbos vartojimo viešajame gyvenime, dvikalbių gatvių lentelių bei originalios asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose klausimus. Pasak Komiteto, praėjus beveik trisdešimčiai metų po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, tautinių mažumų politika yra kryžkelėje. Sėkmingas aukščiau paminėtų kalbinių teisių užtikrinimas būtų lemiamas žingsnis siekiant visapusiškai integruotos visuomenės, o to nepadarius, kyla tam tikra rizika, kurią dar labiau gali sustiprinti daugelis geopolitinių, ekonominių ir demografinių veiksnių.
Ministrų Komitetas, remdamasis Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos patariamojo komiteto rekomendacijomis, 2019 m. kovo 27 d. priėmė Rezoliuciją CM/ResCMN(2019)4, kuria Lietuva raginama įgyvendinti tarptautines pastabas bei rekomendacijas. Tarp jų - stabilizuoti paramą mažumų žiniasklaidai per Lietuvos spaudos, radijo ir televizijos paramos fondą, fonde numatant, inter alia, atskirą finansavimo eilutę, paskirtą tautinių mažumų žiniasklaidai.
EFHR atkreipia dėmesį į Ministrų Komiteto rekomendacijas Lietuvai ir ragina peržvelgti kitais metais rengiamo konkurso nuostatus, papildant atskira eilute tautinių mažumų žiniasklaidos projektų finansavimui. Šis kreipimasis buvo išsiųstas Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, Tautinių mažumų departamentui, Finansų ministerijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

Všį "Europos Žmogaus Teisių Fondas"

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-02-12 11:03
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Ponai,

2020-02-27 19:40

dėdami tokią informaciją pirmiausia susižinokite, kas tas Všį "Europos Žmogaus Teisių Fondas". Tai 100 proc. prolenkiška organizacija, kovojanti už lenkų (ir "kresų")teises Vilnijoje, prisidengdama mažumų intersais ir jų teisių gynyba. Taipogi būtų sveika sužinoti, kiek minimas laikraštis gauna tiesioginės paramos iš PL ir kiek mėšlo sklaido, rašydamas apie LT reikalus ir kas fondui vadovauja

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media