2024 m. balandžio 23 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Nuomonių barometras

*print*

Archyvas :: Prezidentei, Seimo Pirmininkui ir premjerui – EBU laiškas dėl LRT daromo politinio spaudimo

2018-03-14
 
 

Europos transliuotojų sąjunga (EBU, angl. European Broadcasting Union) atsisakė dalyvauti LRT veiklą tiriančios Seimo laikinosios komisijos veikloje ir kreipėsi į Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį ir Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį dėl Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai daromo politinio spaudimo. Lietuvos vadovai raginami nesiimti veiksmų, galinčių pažeisti nacionalinio transliuotojo institucinį bei turinio nepriklausomumą.

Visą laiško turinį ir vertimą galima rasti: http://www.lrt.lt/apie-lrt/pranesimai-spaudai/28/206066/prezidentei-seimo-pirmininkui-ir-premjerui-ebu-laiskas-del-lrt-daromo-politinio-spaudimo

„2018 m. sausio 12 d. Seime sudaryta Laikinoji tyrimų komisija LRT valdymui, finansinei ir ūkinei veiklai tirti, pernelyg apsunkina LRT darbą ir tiesiogiai trukdo sklandžiai organizuoti veiklą", - rašoma kreipimesi, kurį pasirašo EBU generalinis direktorius Noelas Curranas.

Pabrėžiama, kad EBU remia nuostatą dėl visuomeninių transliuotojų veiklos atskaitingumo ir skaidrumo svarbos ir pripažįsta parlamento teisę gauti atitinkamą informaciją apie LRT finansinę, valdymo ir ekonominę veiklą, šių sričių vertinimas turi būti patikėtas kompetentingoms institucijoms, tokioms kaip LRT taryba, vidaus ir išorės audito įstaigos ar Valstybės kontrolė.

„Parlamentinės tyrimų komisijos sudarymas būtų pateisinamas tik tuo atveju, jeigu visuomeninis transliuotojas būtų padaręs rimtų pažeidimų, bet akivaizdu, kad jokių tą pagrindžiančių svarių požymių nėra. Todėl šios tyrimų komisijos sudarymą visuomenė gali suprasti kaip ženklą, kad padaryti rimti pažeidimai, žymiai menkinantys LRT reputaciją", - rašoma laiške.

Pasak EBU, kai politinė institucija atlieka išsamų LRT finansinės ir ūkinės veiklos vertinimą, kyla didelis pavojus, kad toks vertinimas bus labiau politinis nei profesionalaus pobūdžio, taip pat kad nebus paisoma profesionalių reikalavimų dėl konfidencialumo ir asmens duomenų ypatingo traktavimo. Politinis LRT finansinės ir ūkinės veiklos vertinimas de facto reikštų kišimąsi į LRT institucinę autonomiją ir turinio nepriklausomumą, pažeidžiant Europoje galiojančius standartus.

Toliau laiške Lietuvos vadovams rašoma:

EBU, Europos Sąjunga ir Europos Taryba (CoE) sutartinai pripažįsta nepriklausomų visuomeninių transliuotojų vaidmenį tenkinant visuomenės demokratinius, socialinius ir kultūrinius poreikius.

2006 m. CoE Ministrų komitetas deklaracijoje „Dėl visuomeninių transliuotojų nepriklausomumo garantijos" ragino visas šalis nares „užtikrinti teisines, politines, finansines, technines ir kitas priemones, būtinas įgyvendinti realų visuomeninių transliuotojų organizacijų turinio nepriklausomumą ir institucinę autonomiją, užkertant kelią bet kokiai politinio ar ekonominio kišimosi rizikai".

Gairėse iš Ministrų Komiteto 1996 m. rekomendacijos Nr. R (96) 10 šalims narėms „Dėl visuomeninių transliuotojų nepriklausomumo garantijų" teigiama, kad „teisiniame visuomeninių transliuotojų valdymo modelyje turi būti aiškiai apibrėžtas turinio nepriklausomumas ir institucinė autonomija, ypač tokiose srityse kaip (...) veiklos organizavimas, prekių ir paslaugų pirkimas, nuoma, pardavimas ir panaudojimas, finansinių resursų valdymas, biudžeto sudarymas ir disponavimas juo (...)". Be to, gairėse nurodyta, kad „nuostatos, susijusios su visuomeninių transliuotojų ir jų statutinių organų atsakomybe bei kontrole turi būti aiškiai apibrėžtos remiantis veikiančia teisine sistema".

Europos Parlamento 2013 m. gegužės 21 d. rezoliucijoje „Dėl ES chartijos: standartiniai žiniasklaidos laisvės ES erdvėje normatyvai" pabrėžiama, kad visuomeniniai transliuotojai „turi būti nepriklausomi nuo išorės spaudimo ir privačių ar politinių interesų".

Neseniai EBU ekspertai dalyvavo Seimo Kultūros komiteto posėdyje ir išsakė savo susirūpinimą komiteto nariams, taip pat dalijosi informacija ir gerosios praktikos pavyzdžiais.

Vasario 21 d. mes gavome laišką iš LRT veiklą tiriančios Seimo Laikinosios komisijos pirmininko pono Nekrošiaus, kuriame jis kvietė EBU atstovus, kaip stebėtojus, dalyvauti komisijos darbe. Nors esame dėkingi už kvietimą, apgailestaudami pranešame negalėsiantys dalyvauti Komisijos darbe dėl šiame laiške nurodytų priežasčių.

Vis dėlto užtikriname, kad esame pasirengę dalytis ir keistis informacija bei gerosios praktikos pavyzdžiais, dalyvauti neformaliuose susitikimuose. Taip pat galėtume drauge su kitomis organizacijomis surengti bendrą misiją į Lietuvą, kad demokratinėms Lietuvos institucijoms suteiktume kuo svaresnę paramą.

Baigdami raginame nesiimti jokių veiksmų, galinčių sutrikdyti sklandų LRT darbą, ir apsaugoti šio transliuotojo institucinį bei turinio nepriklausomumą. Nepriklausomumas - tai neginčijama prielaida, įgalinanti LRT atlikti visuomenės informavimo poreikių sergėtojo vaidmenį, būtiną kiekvienai demokratinei visuomenei.

Virginija Bunevičiūtė

Atstovė ryšiams su visuomene

S. Konarskio g. 49,

LT-03123 Vilnius

Tel. +3705 236 3240

Mob. +370 686 91963

Faks. +370 5 2363208

lrt@lrt.lt www.lrt.lt

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-03-14 11:28
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media