2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Irena Raščiuvienė: Šimtmečio kely. Iš Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos protokolų...

2020-02-23
 
Dainius Ručinskas,
LŽS narys
Kai paimi į rankas knygą istorine tematika visuomet smalsu pažvelgti į puslapius, kuriuose užfiksuoti šimtmečio eigoje gyvenę žmonės, dokumentai.
Visa tai rasite I. Raščiuvienės knygoje "Šimtmečio kely", skirtoje lietuviškos Vytauto Ddžiojo gimnazijos šimtmečiui. Ją išleido vilniškė rašytojo, LŽS nario Stasio Lipskio leidykla "Žuvėdra".
"Kiekvienas laikas turi savo šviesiąsias prasmes. Kai įsižiūri iš kartos į kartą, iš šimtmečio į šimtmetį jas jungia tęstinumas. Didelis menas jį suvokti, " - Tokias mintis išsakė Vytauto Didžiojo gimnazijos aukletinė garbioji Tautinės mokyklos kūrėja Meilė Lukšienė.
1915 metais įkurta Vilniaus lietuvių gimnazija. Jos įkūrėjai buvo Jonas Basanavičius, Mykolas Biržiška, Povilas Gaidelionis.
Iš praeities -į dabartį.
Žiūrėk , rytuose aušra jau teka!
Pabudę paukščiai pagiriais šneka:
Laikai juk mainos: buvo pikti,-
Nušvis kiti
Lietuvai, mūsų tėvynei,-
eilėraštyje "Vilnius" pranašavo tautos dainius Maironis. Ir iš tiesų atrodė, kad. po daugybės skriaudų ir kančių XX amžius Lietuvai bus laimingesnis, dosnesnis, teisingesnis. Juk mūsų žmonių žvilgsnius ir širdis jau buvo nušvietę Jono Basanavičiaus "Aušros" spinduliai, sąmonę ir jausmus budinęs, kėlęs, į darbą ir mokslą kvietęs Vinco Kudirkos "Varpas", o gimtąjiį žodį išsaugojusios motinų lopšinės, knygnešių gabentos knygos, klojimų teatrų vaidinimai, daraktorių mokyklos. Po keturiasdešimties draudimo metų jau buvo atgauta teisė į spausdintą žodį...
Deja, tautos vilčių ir siekių amžius nebuvo lengvas. 1914 -aisiais prasidėjęs pirmasis pasaulinis karas Lietuvą pavertė kovų lauku, žmonems atnešė daug vargo, skriaudų, ne vieną privertė pasitraukti iš savo tėvynės.
Bet ir vėl lyg stebuklas: tragiškais. karo metais, 1915 -ųjų metų rudenį, įsižiebė šviesos ir patriotizmo židinys -"Jono, Basanavičiaus, Mykolo Birżiškos ir Povilo Gaidelionio Vilniaus lietuvių gimnazijos kurso pamokos". Taip gimė Vilniuje pirmoji lietuvių gimnazija.
Pasak knygos autorės I. Raščiuvienės, Vytauto Didžiojo gimnazijos pedsgogų tsrybos protokoluose ir kituose dokumentuose išsaugoti abiturientų sąrašai - lyg ilga rikiuotė, kurioje vienas šaliakito, vienas paskui kitą eina kartų kartos, žengia link mūsų...
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-02-23 14:02
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media