2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Fotografija

*print*

Archyvas :: Valentino Juraičio fotoalbumas „Utena. Šiandienos ir istorijos atspindžiai"

2018-03-03
 
Fotoalbumo pristatymo metu

Fotoalbumo pristatymo metu

Šiemet Vilniaus knygų mugėje skaitytojams buvo pristatytas naujas leidinys - Valentino Juraičio fotoalbumas „Utena. Šiandienos ir istorijos atspindžiai".
Šis leidinys gimė bendromis leidyklų pastangomis: inicijavo ir atspausdino „Utenos Indra", o išleido viešoji įstaiga „Žemės trauka". Fotoalbumo autorius ir sudarytojas žinomas fotomenininkas, žurnalistas Valentinas Juraitis, sukūręs jau ne vieną knygą apie Aukštaitijos kraštą, surengęs keletą fotoparodų Utenoje, Dusetose, Ignalinoje.
Knygos tikslas - supažindinti visuomenę su turtingu miesto kultūriniu palikimu ir įvairialype šiandienos infrastruktūra. Rodydami tai, ką gražaus turime, dar kartą patvirtiname, kad čia yra daug galimybių įgyvendinti sumanymus, investuoti, plėtoti ir kurti verslą.
Utena yra svarbus Lietuvos miestas, esantis šalies rytuose, turintis turtingą istoriją ir tradicijas. Šis fotoalbumas pasakoja apie miesto savivaldos raidą, o fotografijos atspindi įvairių laikmečių akimirkas. Daugiau nei pusę leidinio fotografijų sukūrė Valentinas Juraitis, nemažą dalį vaizdų pateikė ilgametis krašto metraštininkas Adolfas Sinkevičius, kurio fotografijos puošia daugelį leidinių, krašto sportininkų pasiekimus įamžino fotografai Augustinas Didžgalvis, Vytautas Gimžauskas. Daug istorinių vaizdųs panaudota iš Utenos krašto ir kitų šalies muziejų fondų.
Pristatydama leidinį „Utenos Indros" vadovė Žaneta Kibickienė ir peržvelgdama krašto istoriją, pažymėjo trakto Varšuva-Sankt Peterburgas įtaką miesto vystymuisi. Beveik prieš pora šimtų metų, carinės Rusijos valdymo laikais, Utena atsidūrė prie kelio, vedančio iš Sankt Peterburgo į Varšuvą. Ir toliau nusidriekusio į Berlyną, Paryžių...
Renginyje dalyvavo ir kalbėjo buvusi Seimo narė Milda Petrauskienė, sveikindama leidėjų iniciatyvą ir naujo leidinio atsiradimą, pabrėžė, kaip svarbu nuolat ieškoti ir atrasti naujų faktų, dar kartą prisiminti mums reikšmingas asmenybes, kad gražus ir augantis Utenos miestas visomis spalvomis atsiskleistų ateities kartoms, pritrauktų naujų investicijų.
Apie Utenos krašto savitumą ir etnografijos puoselėjimą pasisakė ir kiti kalbėtojai.
2018 metais Utenos „Saulės" gimnazija švenčia šimtmečio jubiliejų. 1918 m. sausio mėnesį veiklą pradėjo „Saulės" progimnazija. Šios mokyklos veikla ir tolesnis jos plėtimasis buvo svarbus įvykis ne tik miestui, bet ir visam Aukštaitijos kraštui. Čia buvo pradėti ruošti nacionaliniai kadrai, kurie daug nuveikė atkuriant valstybę, šviečiant ir lavinant visuomenę.
Sugrįžimas į istoriją - tai savotiškas kalbėjimas ir apie šiandieną. Šis leidinys pasakoja apie kažkada draustus istorijos puslapius, sovietmečiu nutylėtas asmenybes. Publikuojame trumpus iliustruotus pasakojimus apie brolius Antaną ir Motiejų Miškinius, istoriką Adolfą Šapoką, miesto burmistrą Juozą Bartašių, kardiologą, Nobelio Taikos premijos laureatą Bernardą Louną, poetą Alfonsą Nyką-Niliūną ir kitas asmenybes, pradėjusias savo gyvenimo kelią mieste, rajone, o vėliau savo talentą atskleidusias pasaulio sostinėse, emigracijoje.
 

 

Iš būsimos "Lietuvos žiniasklaidos enciklopedijos":
Juraitis Valentinas *1955 03 12, Netičkampis (Marijampolės raj.), fotografas, žurnalistas, redaktorius. 1973 baigė Kapsuko 2 vidurinę mokyklą, 1978 - VU (žurnalistiką). 1975-78 daugiatiražio laikraščio "Mūsų statybos" korespondentas, atsakingojo sekretoriaus pav. 1978-81 laikraščio "Komjaunimo tiesa" korespondentas. 1981-94 laikraščio "Vakarinės naujienos" korespondentas. Bendradarbiauja žurnalistu - fotografu agentūrose "Sipa press"(Paryžius) , Hollandse hoogte"(Amsterdamas). Atgimimo laikotarpiu darytos nuotraukos publikuotos žurnaluose ,,Paris mach" ,,Geo" ,,Stern" , ,,Ogoniok", ,, Trow",, Volskrant" ir kt. 1994 įkūrė leidyklą ,,Vyzdys". Redaguoja ir leidžia fotografijos žurnalą ,,Vyzdys". Nuo 2000 organizuoja šalies fotografų-mėgėjų kūrybingumo skatinimo konkursus: ,,Žmogaus jausmai", ,,Gimtinės peizažas", ,,Miškas Tavo objektyve", ,,Gamta ir aš", ,,Kūrybingumo tribūna" ir kt. LŽS narys nuo 1987. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1985. Meno kūrėjo statusas suteiktas 2005. Surengė autorines parodas Lietuvoje ir užsienyje. Svarbiausi fotografijos darbai: "Magnitkos metalurgai" (1980-2009), "Vilniaus TE-3 statytojai" (1986), "Skarulių kaimas" (1988), "Šeimininkas" (1989), „Gurbšilio žmonės "(1999 -2005).,,Nadruva"(2005-2016), ,,Rytų Aukštaitijos etnografija" (2016). Išleido autorinius fotoalbumus ,,Pilkomis akimis" (2009), ,,Nadruva. K.Donelaičio takais" (2013), ,,Prūsijos vaizdai" (2016), ,,Rytų Aukštaitijos namai. Išorė ir vidus" (2016), , kelionių gidą ,,Karaliaučiaus kraštas" (2013), monografijas,,Senoji Marijampolė fotografijose" (2011), ,,Juliaus Miežlaiškio Vyčiai" (2016) „Senoji Marijampolė fotografijose. Amatai. Mados. Švietimas ir kiti atspindžiai" (2017). Išleido knygų, turistinių pažintinių leidinių, turistinių žemėlapių. Tarp jų fotoalbumus V. Butyrinas "Terra incognita" (2000), "Ignalinos krašte" (2003), ,,Šalčininkai "(2016), „Utena. Šiandienos ir istorijos atspindžiai" (2018), Sibiro lagerių politinių kalinių prisiminimus "Naikintos, bet nenugalėtos kartos kelias" (2003,). Pav.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-03-03 10:29
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media