2024 m. balandžio 24 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Archyvas :: L.Meškauskaitė prieš klounus žurnalistikoje

2010-05-27
 
Erikos Straigytės nuotraukoje: Liudvika Meškauskaitė

Erikos Straigytės nuotraukoje: Liudvika Meškauskaitė

Gegužės 7 d. Prezidentūroje per surengtą forumą, skirtą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai, aptarti pavojai žiniasklaidos nepriklausomumui, mažėjančio visuomenės pasitikėjimo, nesąžiningos konkurencijos, žurnalistinės etikos, žurnalistų savitvarkos problemos, taip pat visuomeninio transliuotojo finansavimo klausimai, žiniasklaidos veiklą reguliuojanti teisinė bazė, valdžios ir žiniasklaidos santykiai. Nemažai poleminių minčių forume išsakė ir žiniasklaidos teisės ekspertė Liudvika Meškauskaitė bei diskusijoje aktyviai dalyvavusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

 

Žurnalistų bendruomenės forume teisininkė siūlė žurnalistais nevadinti visų, kurie "bėgioja su mikrofonais", o šalies vadovė ragino sunkia ekonomine padėtimi ar pasikeitusiais mokesčiais neteisinti įstatymuose įtvirtintų informacijos skleidimo normų laužymo.

 

"Žurnalistu turėtų būti žurnalistas, o ne klounas", - forume išsakytą savo poziciją apibendrino žiniasklaidos teisės ekspertė Liudvika Meškauskaitė.

 

"Man atrodo, patiems žurnalistams būtų geriau, jeigu jų statusas būtų kažkaip sukonkretintas. Nes šiandien žurnalistu save leidžia vadinti bet kokie asmenys, kurie renka informaciją ir iš to uždirba pragyvenimui. Tai ir įvairių televizinių šou rengėjai, visi, kurie bėgioja su mikrofonais ir vaikosi politikus. Mano galva, žurnalisto sąvoka turėtų būti išgryninta, teisinis statusas susietas su tam tikrais dalykais, galbūt ir formalizuotais", - įsitikinusi L.Meškauskaitė.

 

Jos teigimu, žurnalisto statuso neturinčiam asmeniui neturėtų būti suteikiamos privilegijos.

 

"Žurnalistas turi tam tikras teises - būti akredituotas, greičiau gauti informaciją, saugoti informacijos šaltinį. Žurnalisto statutas turi būti susietas su būtinu priklausymu vienai ar kitai profesinei sąjungai. Jų galėtų būti ir daugiau, nebūtinai viena. Žurnalistas, kol jis nepriklauso sąjungai, jis nebūtų žurnalistas, o jei priklauso, jis taip pat turėtų paklusti tam tikroms etinėms taisyklėms. Tokiu būdu piktybinius etikos pažeidėjus Žurnalistų sąjunga galėtų eliminuoti iš savo gretų", - teigė teisininkė.

 

Žurnalisto statuso neturintis asmuo, kaip siūlo L.Meškauskaitė, neturėtų teisės būti akredituotas prie valstybės institucijų, tad "jis negalėtų lakstyti Seimo koridoriais ir vaikytis informaciją dėl humoristinės laidos".

 

Šalies vadovė per forumą pabrėžė, kad spaudos laisvė ir atsakomybė - neatskiriami dalykai.

 

"Per dvidešimt Nepriklausomybės metų viena svarbiausių demokratijos vertybių - spaudos ir žodžio laisvė Lietuvoje įtvirtinta. Tarptautiniai tyrimai rodo, kad Lietuva pagal spaudos laisvę užima 10 vietą tarp 175 pasaulio valstybių. Tačiau dvidešimtaisiais šalies Nepriklausomybės metais esame priversti prabilti ir apie mažėjantį pasitikėjimą žiniasklaida. 

 

Demokratiškoje šalyje - tai negeras ženklas. Visi išgyvename permainų laikotarpį, tad keistis turi ir žiniasklaida. Tik nuo jūsų pačių priklauso, kokios vertybės dominuos Lietuvos žiniasklaidoje", - kalbėjo prezidentė.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2010-05-27 14:45
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media